گالری تصاویر » مراسم » مذهبی » گالری محرم وادقان ۱

گالری محرم وادقان ۱

روز شمار تاریخ و گالری محرم وادقان ۱ ؛ تقویم شیعه اول محرم الحرام

محرم الحرام
ماه محرم ماه پر حادثه اى است که اعظم آنها شهادت سید الشهداء (علیه السلام ) است . در روزهاى ۱،۲،۳،۴،۶،۷،۸،۹،۱۰،۱۱،۱۲،۱۳،۱۵،۱۹،۲۰،۲۳،۲۵،۲۶،۲۸و۲۹ این ماه وقایع رخ داده که اکثر آنها مربوط به واقعه کربلاست .

نزدیک شدن امام حسین (علیه السلام ) به کربلا، ورود حضرت به این سرزمین و نامه براى اهل کوفه ، ورود عمربن سعد به کربلا، فتواى شریح قاضى به قتل امام حسین (علیه السلام ) و تراکم لشکر یزید، ملاقات امام حسین (علیه السلام ) با ابن سعد، منع آب از امام حسین (علیه السلام )، محاصره خیمه ها در کربلا، آمدن امان نامه براى فرزندان ام البنین (علیه السلام )، در خواست تاءخیر جنگ ، آمدن لشکر تازه نفس به کربلا، خطابه امام حسین (علیهم السلام ) براى اصحابش ، سخنان امام (علیه السلام ) با اهل بیتش ، سخنان زینب کبرى (علیه السلام ) با امام حسین (علیه السلام )، همه اینها مراحلى از واقعه کربلاست که قبل از شهادت امام حسین (علیه السلام ) در ماه محرم بوقوع پیوسته است .

شهادت سید الشهداء امام حسین (علیه السلام )، شهادت قمر بنى هاشم حضرت عباس (علیه السلام )، شهادت حضرت على اکبر (علیه السلام )، شهادت قاسم بن حسن (علیه السلام )، شهادت باب الحوائج على اصغر (علیه السلام )، شهادت عبد الله بن حسن (علیه السلام )، شهادت حبیب بن مظاهر اسدى و مسلم بن عوسجه ، شهادت حر بن یزید ریاحى و جون غلام ابى ذر غفارى ، و شهادت اصحاب باوفاى امام حسین (علیه السلام )، شهادت زوجه وهب به دست غلام شمر، جلوه هاى بزرگترین پرونده شهادت است که در ماه محرم تحقق یافته است .

آمدن ذوالجناح با یال خونین به خیمه فاطمیات ، ماتم و ناله و گریه پردگیان حرم بر سید الشهداء (علیه السلام ) و اولاد او، غارت اموال از خیام امام حسین (علیه السلام )، غارت لباس و زره از بدن مطهر شهداى کربلا، به آتش ‍ کشیدن خیمه هاى آل الله ، فرار فاطمیات و علویات در بیابانها، شهادت دختران کوچک در کنار خیمه ها، جدا شدن سرهاى مطهر امام حسین (علیه السلام ) و اهل بیت و اصحاب ، وقایعى است که پس از شهادت امام حسین (علیهم السلام ) بوقوع پیوسته ، و همه در ماه محرم بوده است .

راءس مطهر امام حسین (علیه السلام ) در تنور خولى در کوفه ، حرکت کاروان اسرار از کربلا، حرکت اهل بیت امام حسین (علیه السلام ) به سوى کوفه ، دفن شهداى کربلا، ورود اهل بیت (علیهم السلام ) به کوفه ، اسراى اهل بیت (علیهم السلام ) در مجلس ابن زیاد، اسراى اهل بیت (علیهم السلام ) در زندان کوفه ، خبر شهادت امام حسین (علیهم السلام ) در مدینه و شام ، شهادت عبد الله بن عفیف ، وقایعى است که در ماه محرم کوفه به خود دیده است و سپس اهل بیت (علیهم السلام ) در شهرهاى عراق و شام گردانده شدند و در همین ماه بود که با شام رسیدند.

وقایع دیگرى در ماه محرم اتفاق افتاده که برخى قبل و بعضى دیگر بعد از واقعه کربلا بوده است ماجراى شعب ابى طالب (علیه السلام )، جنگ ذات الرقاع ، اولین جمع آورى زکات ، نوشتن صحیفه ملعونه ، وفات حذیفه بن یمان قبل از ماجراى کربلا در ماه محرم بوقوع پیوسته است .
قیام مردم مدینه بر علیه یزید پس از شهادت امام حسین (علیه السلام )، قتل ابن زیاد، وفات ام سلمه و ماریه قبطیه دو همسر رسول خدا (صلى الله علیه و آله )، شهادت حضرت سجاد (علیه السلام )، خروج زید بن على بن حسین (علیه السلام )، کلام عاشورایى امام رضا (علیه السلام )، تبعید امام جواد (علیه السلام )، وقایعى است که پس از شهادت امام حسین (علیه السلام ) در ماه محرم اتفاق افتاده و ان شاء الله قیام حضرت مهدى (علیه السلام ) نیز در ماه محرم و در روز عاشورا خواهد بود.

اینها خلاصه وقایعى بود که در ماه محرم الحرام رخ داده ، که در این بخش به تفصیل آنها خواهیم پرداخت .

۱ محرم
۱٫ آغاز ایام حسینى

اولین روز از ماه حزن و اندوه آل محمد (علیهم السلام ) است ، که همه انبیاء و ملائکه و شیعیان و دوستان اهل بیت (علیهم السلام ) محزون اند. باید گفت : ماه حزن و اندوه تمام عالم است ، چرا که همه ساله از اول محرم تا روز عاشورا پیراهن پاره پاره سید الشهداء (علیه السلام ) را از عرش خدا رو به زمین مى آویزند و حزن و اندوه عالم را فرا مى گیرد.
همچنین آغاز مجالس عزادارى حضرت اباعبد الله (علیه السلام ) است ، که مردم را به امور اعتقادى خویش آشنا مى کند، و دستورات دین خود را از حسینیه ها و تکایا و مساجد به خانه هاى فکر و دل خود به ارمغان مى برند. شرکت در مراسم عزادارى امام حسین (علیه السلام ) و اشک بر آن حضرت ، از وظایف ما در زمان غیبت امام زمان (علیه السلام ) است .
۲٫ ماجراى شعب ابى طالب (علیه السلام )
در پى بالاگرفتن قدرت اسلام پس از بعثت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، قریش پیمان نامه اى نوشتند و طى آن قرار گذاشتند با بنى هاشم تکلم نکنند و با آنان هم سفره و همنشین نشوند و معامله ننمایند؛ و آنان را به گونه اى در فشار قرار دهند که پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را به قریش تحویل دهند تا آن حضرت را به قتل برسانند. حضرت ابوطالب (علیه السلام ) بنى هاشم را به دره اى که منتسب به آن حضرت بود برد، و اطراف آن را محکم کرده و براى حفظ جان پیامبر (صلى الله علیه و آله ) شبانه روز کمر همت بست .
آن حضرت شبها با شمشیر پروانه وار گرد شمع وجود پیامبر (صلى الله علیه و آله ) مى گردید و مى فرمود: ((تا زنده ام دست از یارى او بر نمى دارم . او در هر شب چند بار محل خواب پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را تغییر مى داد و عزیزترین فرزند خود یعنى امیر المؤ منین (علیه السلام ) را به جاى آن حضرت مى خوابانید، و روز فرزندان خود و فرزندان برادرانش را به حفاظت از آن حضرت مى گماشت . در مدتى که در شعب بودند بر آن حضرت و مسلمانان بسیار سخت گذشت ، تا آنجا که شبها صداى گریه اطفال گرسنه اطفال گریه اطفال گرسنه بنى هاشم را ساکنین اطراف شعب مى شنیدند.
پس از دو سال و چند ماه خداوند موریانه را ماءمور کرد، و پیمان نامه آن را از بین برد بجز اسماء اللهى که در آن بود. حضرت ابوطالب (علیه السلام ) این خبر را به کفار داد، و آنان با دیدن چنین معجزه اى دست از تصمیم خود برداشتند و بنى هاشم به خانه هاى خود بازگشتند.
۳٫ جنگ ذات الرقاع
در سال چهارم هجرت – به تحریک کفار قریش – بین مسلمانان و قبایلى که اطراف مدینه زندگى مى کردند و قصد محاصره مدینه را داشتند جنگى در گرفت . پیامبر (صلى الله علیه و آله ) با ۴۰۰ یا ۷۹۰ نفر از مدینه بیرون رفتند. در این غزوه حضرت نماز خوف خواندند و جنگ تا سه روز طول کشید تا شر آنان دفع شد. این واقعه به قولى در ۱۵ جمادى الاولى بوده است.
۴٫ اولین جمع آورى زکات
در روز اول محرم پیامبر (صلى الله علیه و آله ) براى اولین بار ماءمورانى را براى جمع آورى زکات و صدقات به اطراف مدینه فرستاد.
۵٫ امام حسین (علیه السلام ) در راه کربلا
روز اول محرم ، امام حسین (علیه السلام ) در قصر بنى مقاتل نزول اجلال فرمودند، و از عبید الله بن حر جعفى دعوت به یارى نمودند، ولى او اجابت نکرد و بعدا پشیمان شد
۶٫ قیام مردم مدینه بر علیه یزید
در این روز در سال ۶۳ ه‍ مردم مدینه براى قیام علیه یزید حرکت کردند. قضیه از آنجا آغاز شد که جمعى از اهالى مدینه به رهبرى عبد الله بن حنظله به شام رفتند و دستگاه یزید و شرابخوارى و قمار بازى و سگ بازى او را دیدند، و به مدینه بازگشته و مردم را از وضع فساد دربار اموى آگاه ساختند. با شنیدن این اخبار همگان بر خلع یزید اتفاق نمودند، و به سرپرستى عبد الله علیه یزید قیام نمودند و افراد اموى ساکن مدینه را بیرون کردند. لشکر شام پس از اطلاع از این قیام به طرف مدینه حرکت کرد و واقعه حر پیش آمد.
۷٫ کلام عاشورایى امام رضا (علیه السلام )

در روز اول محرم ریان بن شبیب خدمت امام رضا (علیه السلام ) رسید. حضرت به او فرمود: اى پسر شبیب ، مردم عرب در زمان جاهلیت جنگ را در ایام محرم حرام مى دانستند؛ ولى این امت احترام این ماه را از بین بردند و حرمت پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را رعایت نکردند. در این ماه خون ما را حلال دانستند، و هتک حرمت ما کردند و فرزندان و زنان ما را اسیر نمودند، و سراپرده ما را آتش زدند و اموال ما را غارت کردند و رعایت احترام رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) را درباره ما ننمودند.
همانا روز شهادت حسین (علیه السلام ) پلک چشمان ما را مجروح کرد و اشکهاى ما را روان ساخت و دل ما را سوزاند؛ و عزیزما را در زمین کربلا ذلیل کرد و نزد ما محنت و بلا را تا روز جزا به ارث گذارد. پس گریه کنندگان باید بر حسین (علیه السلام ) بگریند، زیرا که گریه بر او گناهان بزرگ را از بین مى برد.
اى پسر شبیب ، اگر خواستى بر چیزى گریه کنى بر حسین بن على (علیه السلام ) گریه کن ، چه اینکه آن حضرت را کشتند چنانچه گوسفند را مى کشند، و با آن حضرت ۱۸ نفر از اهل بیت او کشته شدند که روى زمین شبیه و نظیرى نداشتند. آسمانهاى هفتگانه و زمینها در شهادت آن حضرت گریستند. چهار هزار ملک روز عاشورا براى نصرت آن حضرت آمده بودند و دیدند حضرت شهید شده است . لذا پریشان و غبار آلود به مجاورت آن قبر مطهر ماءمور شدند، تا حضرت قائم (علیه السلام ) ظهور کندو از یاران او باشند و شعارشان ((یا لثارات الحسین )) است .
اى پسر شبیب ، اگر دوست دارى که با ما در درجات عالى بهشت باشى محزون باش براى حزن ما و شاد باش در شادى ما؛ و بر تو باد به ولایت ما که اگر کسى سنگى را دوست داشته باشد خداوند متعال او را با همان سنگ محشور مى کند… .

قصر بنی مقاتل…چهارشنبه اول محرم الحرام سال ۶۱ هجری قمری

* گروهی از اهل کوفه در این منزلگاه خیمه زده بودند. حضرت از آنها پرسید: ایه به یاری من می ایید؟ بعضی گفتند: دل ما رضایت به مرگ نمی دهد و بعضی دیگرگفتند: ما زنان و فرزندان زیادی داریم. مال بسیاری از مردم نزد ماست و خبر از سرنوشت این جنگ نداریم، لذا از یاری تو معذوریم.
* حضرت به جوانان امر کرد که آب بردارند و شبانه حرکت کنند. امام(ع) همانگونه که سوار بر مرکب بود، مختصری به خواب رفت. پس از بیداری کلمه ی استرجاع(انا لله و انا الیه راجعون) را تکرار می کرد.« علی اکبر جلو رفت و علت را جویا شد؛ حضرت فرمود: اسب سواری جلو من در خواب ظاهر شد و گفت: این قوم شبانگاه در حرکت است و مرگ به استقبالشان می اید.» علی اکبر گفت:« پدرم! ایا ما بر حق نیستیم؟» حضرت فرمود:« سوگند به خدا که ما بر حقّیم.» علی اکبر گفت:« پس ما را باکی از مرگ نیست.» امام فرمود:« خدا تو را جزای خیر دهد.»
* حسین(ع) در این منزل به عبیدالله جعفی چنین فرمود:
پس اگر ما را یاری نمی کنی خدای را بپرهیز از این که جزو کسانی باشی که با ما می جنگد. سوگند به خدا اگر کسی فریاد ما را بشنود و ما را یاری نکند، خدا او را به رو در آتش می افکند.

کانون فرهنگی هنری شهدای مسجدجامع وادقان گالری محرم وادقان ۱

Be Sociable, Share!

نویسنده: سعید اوستا


پنج شنبه - ۲۳ مهر ۱۳۹۴

۴ نظر
8,906 بازدید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (رتبه داده نشده)
Loading...

4 پاسخ به “گالری محرم وادقان ۱”

 1. روح الله حسن زاده گفت:

  عکس ها خیلی عالی بود.
  مطالب و محتویات سایت فرا تر از انتظار است .
  فعالیت بچه های کانون در زمینه طراحی و راه اندازی این سایت قابل تقدیر است.

  • سعید اوستا گفت:

   سلام آقای حسن زاده
   خوشحالیم که سایت مورد پسند شما قرار گرفته است
   امید است ما را از مطالب خود مستفیذ فرمائید
   باسپاس

 2. صادقی239 گفت:

  ۱ ـ در زمان مرحوم آیت الله میرزای شیرازی بزرگ در کشور عراق مرض وبا شیوع پیدا کرد و به قدری شدید بود که جنازه قربانیان در کنار خیابان ها رها شده بود و کسی نبود که آن ها را جمع کند ، کسانی هم که امکانات داشتند و می توانستند فرار می کردند ، در همان ایّام روزی در مجلس درس مرحوم آیت الله میرزای شیرازی که در شهر سامرا بود ، شاگردان گفتند که ” آقا وبا به این جا نیز رسیده و سرایت کرده ، چه کنیم ؟ “مرحوم میرزا در مجلس که بزرگان و شارگردانش نشسته بودند فرمود : « من حکم می کنم که از همین امروز همه ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ زیارت عاشورا را با ۱۰۰ لعن و ۱۰۰ سلام شروع کنید به خواندن تا خداوند این مرض را برطرف نماید . »این خبر یه سرعت در عراق منتشر شد و نقل کرده اند که ۳ روز بیشتر طول نکشید که دیگر کسی از شیعیان به مرض وبا از دنیا نرفت و این بیماری به صورت کامل برطرف شد .

  ۲ ـ در عهد زعامت مرحوم آیه‏اللّه‏ حاج سیّد محمّد حجّت کوهکمرى قحطى و گرانى سختى پدید آمد ، آن مرحوم چهل نفر از طلاّب مهذّب و متدیّن را دستور داد که به مسجد جمکران مشرّف شوند و در پشت‏بام مسجد به صورت دسته‏جمعى زیارت عاشورا را با صد سلام و صد لعن و دعاى علقمه بخوانند ، آنگاه به حضرت موسى بن جعفر ، حضرت ابوالفضل و حضرت على‏اصغر علیهم‏السلام متوسّل شوند ، رفع گرانى و نزول باران را از خداوند بخواهند . چهل تن از طلبه فاضل و متدیّن به امر مرجعیّت اعلاى تشیّع به میعادگاه عاشقان شرفیاب شدند ، زیارت عاشورا را طبق دستور آن مرجع آگاه انجام دادند ، مسجد جمکران را به قصد قم ترک کردند . هنوز به دهِ جمکران نرسیده بودند که باران رحمت سیل‏آسا فروریخت و طلاّب ناچار شدند که لباسهاى خود را درآورند ، کفشهاى خود را به دست بگیرند و از میان سیلابها عبور کنند
  .
  ۳ ـ داستان همسرِ صالحه استاد « اشرف حدّاد » را همه شنیده‏اید که به زیارت عاشورا مداومت داشت ، در شب اوّل رحلتش سه بار امام حسین علیه‏السلام به دیدارش تشریف‏فرما شدند و در بار سوّم امر فرمودند که عذاب را از اهل آن قبرستان بردارند .

  ۴ ـ سیّد احمد رشتى هنگامى که از قافله عقب ماند و از زندگى دست شست ، توسّل فراوان نمود ، سرانجام به محضر کعبه دلها تشرّف یافت ، حجّت خدا بعد از فرمان نماز شب و جامعه کبیره فرمود : « شما چرا عاشورا نمى‏خوانید ؟ عاشورا ، عاشورا ، عاشورا » .

  ۵ ـ مرحوم میرزا ابراهیم محلاّتى ، عموى مرحوم آیه‏اللّه‏ حاج شیخ بهاءالدّین محلاّتى ، در شب ۲۴ صفر ۱۳۳۶ ه . در شیراز رحلت کرد . در همان شب مرحوم شیخ مشکور در نجف‏اشرف حضرت عزرائیل علیه‏السلامرا رؤیا کرد . از او پرسید : از کجا تشریف مى‏آورید ؟ فرمود : از شیراز ، از قبض روح میرزا ابراهیم محلاّتى مى‏آیم . از وضع آن مرحوم در عالم برزخ پرسید ، فرمود : در بهترین حالت است ، خداوند هزار فرشته موکّل فرموده ، که از او اطاعت کنند . پرسید : از کجا ایشان به این مقام رسیده ؟ فرمود : او سى سال تمام بر زیارت عاشورا مداومت داشت . شیخ مشکور خوابش را به میرزا محمّدتقى شیرازى نقل کرد ، او به شدّت گریه نمود ، گفته شد : خواب است ، فرمود : بلى ، ولیکن خوابِ شیخ مشکور است . فرداى آن روز تلگرافى از شیراز رسید و صادقه بودن رؤیاى شیخ مشکور بر همگان ثابت شد .

  • سعید اوستا گفت:

   سلام آقای صادقی
   ممنون از مطالب خوب شما
   ما طرح ۱۰۰۰ زیارت عاشورا با سامانه را داشتیم اما متاسفانه نشد
   انشاالله دوستان به خواندن زیارت عاشورا مداومت کنند
   السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولادالحسین و علی اصحاب الحسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات شهیدان

 • شهید علی اکبر اکبریان
  شهدای وادقان تاریخ تولد ۱ اردیبهشت ۱۳۴۶ تاریخ شهادت ۱۳ اسفند ۱۳۶۲ محل شهادت طلائیه نام عملیات خیبر گلزار شهید : دارالسلام کاشان
  شهید صادق تقوی زاده
  شهید صادق تقوی زاده تاریخ تولد ۱۳۴۲ تاریخ شهادت ۱۲ اسفند ۱۳۶۷ محل شهادت ایرانشهر نام عملیات نبرد با اشرار گلزار: تهران.
  شهید غلامحسین اکبریان
  شهدای وادقان غلامحسین اکبریان وادقانی تاریخ تولد ۳۱ شهریور ۱۳۳۷ تاریخ شهادت ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ محل شهادت تهران
  شهید محمدرضا مصلحی
  شهید محمدرضا مصلحی تاریخ تولد ۱ فروردین ۱۳۴۷ تاریخ شهادت ۱۲ بهمن ۱۳۶۵ محل شهادت شلمچه نام عملیات کربلای ۵ گلزار: وادقان گلزار شهدا
 • شهید مرتضی عمرانی پور
  تاریخ تولد ۱۴خرداد ۱۳۴۸ تاریخ شهادت ۸ بهمن ۱۳۶۵ محل شهادت شلمچه نام عملیات کربلای ۵ گلزار: تهران.
  شهید محمد طاهری
  تاریخ تولد تاریخ شهادت ۱ بهمن ۱۳۶۵ محل شهادت قم نام عملیات بمباران گلزار: قم.
  شهید صادق باقر زاده
  تاریخ تولد ۱۳۴۷ تاریخ شهادت ۲۱ دی ۱۳۶۵ محل شهادت شلمچه نام عملیات کربلای پنج رجعت شهید صادق باقر زاده چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۷ همزمان با تاسوعای حسینی سابقه جبهه ۶ ماه اعزام بسیج مسجد بزرگ لاله زار تهران گلزار روستای سار گلزار شهدا
  شهید صفرعلی مقنی
  شهید صفرعلی مقنی تاریخ تولد ۲ تیر ۱۳۲۹ تاریخ شهادت ۱۵ آبان ۱۳۶۲ محل شهادت مریوان نام عملیات والفجر چهار گلزار: روستای سار گلزار شهدای سار
 • شهید محمد رسولی
  شهید محمد رسولی تاریخ تولد ۱۲ آذر ۱۳۲۹ تاریخ شهادت ۱۹ آبان ۱۳۶۱ محل شهادت عین خوش نام عملیات محرم گلزار: روستای وادقان. شبستان امامزاده احمد(ع) کانون فرهنگی هنری شهدای مسجد جامع وادقان شهید محمد رسولی
  شهید ابوالفضل رضایی
  شهید ابوالفضل رضایی تاریخ تولد ۱ فروردین ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۲۳فروردین ۱۳۶۲ محل شهادت شرهانی نام عملیات والفجر یک گلزار: روستای وادقان. شبستان امام زاده احمد(ع)
  شهید سید علی ناظری
  شهید سید علی ناظری تاریخ تولد ۶ خرداد ۱۳۴۲ تاریخ شهادت ۱۶ آبان ۱۳۶۳ محل شهادت سومار
  شهید داوود دادرس
  شهید داوود دادرس تاریخ تولد ۱ اردیبهشت ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۳۰ مهر ۱۳۶۲ محل شهادت مریوان نام عملیات والفجر چهار گلزار: دارالسلام کاشان
 • شهید عباس قمری
  اطلاعات شهید عباس قمری در دسترس نیست چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران آنها بخصوص شهید عباس قمری عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را در اختیار ما قرار دهید تا برای نمایش عموم قرار دهیم. دوم استفاده […]
  شهید عبادی فر
  اطلاعات شهید عبادی فر در دسترس نیست چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران آنها بخصوص شهید عبادی فر عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را در اختیار ما قرار دهید تا برای نمایش عموم قرار دهیم. […]
  شهید سیدعباس سیدحلاج
  شهید سیدعباس سیدحلاج تاریخ تولد ۱۳۳۲ تاریخ شهادت ۱۴ مهر ۱۳۶۴ محل شهادت سقز گلزار تهران. بهشت زهرا(س). قطعه ۲۷٫ ردیف ۵۷ چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران آنها عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را […]
  شهید مسعودرنجبر
  اطلاعات شهید مسعودرنجبر در دسترس نیست چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران آنها بخصوص شهید مسعودرنجبر عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را در اختیار ما قرار دهید تا برای نمایش عموم قرار دهیم. دوم استفاده از […]
 • شهید حمیدکاشانی
  تاریخ تولد ۱۳۴۵ تاریخ شهادت ۱۴ آذر ماه ۱۳۶۴ محل شهادت مهران چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران (بخصوص شهید حمیدکاشانی ) آنها عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را در اختیار ما قرار دهید تا […]
  شهید حسن فلاح
  شهید حسن فلاح تاریخ تولد ۱۰ فروردین ۱۳۳۹ تاریخ شهادت ۸شهریور ۱۳۶۰ محل شهادت زاهدان گلزار روستای وادقان، شبستان امامزاده احمد(ع)
  شهید محسن اسلامی
  شهید محسن اسلامی تاریخ تولد ۱۹ آبان ۱۳۴۰ تاریخ شهادت ۶ مرداد ۱۳۶۰ محل شهادت آبادان عملیات حصر آبادان گلزار: دارالسلام کاشان
  شهید صالح تقوی زاده
  شهید صالح تقوی زاده تاریخ تولد ۱۳۴۳ تاریخ شهادت ۱۲ مرداد ۱۳۶۳ محل شهادت مهران نام عملیات والفجر چهار گلزار: تهران. چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام وادقان و پدران آنها عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را […]
 • شهید مجید نوری
  تاریخ تولد ۲۷ مرداد ۱۳۴۶ تاریخ شهادت ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ محل شهادت کنسولگری مزار شریف
  شهید محمدحسین مصلحی
  امروز مشخصات شهید محمدحسین مصلحی وادقانی بر روی سایت کانون شهدای مسجد جامع وادقان قرار می گیرد. تاریخ تولد ۱ شهریور ۱۳۳۹ تاریخ شهادت ۱۶ مرداد ۱۳۶۷ محل شهادت بانه کردستان نام عملیات مرصاد گلزار: روستای وادقان. گلزار شهدا چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا […]
  شهید منصورحاصلی
  اطلاعات شهید منصورحاصلی در دسترس نیست چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران آنها بخصوص شهید منصورحاصلی عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را در اختیار ما قرار دهید تا برای نمایش عموم قرار دهیم. دوم استفاده از […]
  شهید احمداحمدزاده
  شهید احمد احمدزاده تاریخ تولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۵ مرداد ۱۳۶۷ محل شهادت دهلران چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران بخصوص شهید احمداحمدزاده آنها عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان در سایت به نمایش گذاشت را در اختیار ما قرار دهید […]
 • حاج مهدی ملکی
  شهید حاج مهدی ملکی تاریخ تولد شهریور ۱۳۵۰ تاریخ شهادت ۹ تیر ۱۳۶۵ محل شهادت سردشت نام عملیات نصر ۴ گلزار: تهران.
  شهید حسن عسگری
  شهید حسن عسگری وادقانی تاریخ تولد ۱۴ اردیبهشت ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۱۲ تیر ۱۳۶۳ محل شهادت خورخوره مهاباد نام عملیات کمین دشمن گلزار: روستای وادقان. شبستان امامزاده احمد(ع) چند نکته که یاد آوری آنها خالی از لطف نیست خواهش مندیم اگر از شهیدان والا مقام و پدران آنها عکسی خاطره ای یا هرچیزی که بتوان […]
  شهید رضا عباسی
  تولد ۱۳۳۹ تاریخ شهات ۲۹ خرداد ۱۳۶۶
  شهید ابراهیم اوستا
  تاریخ تولد ۱ فروردین ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۲۶ خرداد ۱۳۶۵ محل شهادت پیرانشهر نام عملیات نبرد با اشرار گلزار: روستای وادقان. گلزار شهدا
 • شهید صفرعلی احسن زاده
  شهید صفرعلی احسن زاده تاریخ تولد ۱ فروردین ۱۳۳۹ تاریخ شهادت ۳ خرداد ۱۳۶۱ محل شهادت خرمشهر نام عملیات فتح خرمشهر گلزار: روستای وادقان. گلزار شهدا
  شهید سعید ملکی
  شهید سعید ملکی تاریخ تولد ۲۸ اردیبهشت ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۵ محل شهادت فاو نام عملیات والفجر هشت گلزار: تهران.
  شهید علی اکبر صالحی سرشت
  شهید علی اکبر صالحی سرشت تاریخ تولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۲۰ مهر ۱۳۶۲ محل شهادت سومار نام عملیات مسلم ابن عقیل گلزار: تهران. قطعه ۲۶
  شهید رمضان علی اسماعیلی
  شهید رمضان علی اسماعیلی تاریخ تولد ۲۱ اردیبهشت ۱۳۳۹ تاریخ شهادت ۲۳ فروردین ۱۳۶۲ محل شهادت شرهانی نام عملیات والفجر مقدماتی گلزار: روستای وادقان. گلزار شهدا
 • شهید قاسم حسن زاده
  شهید قاسم حسن زاده تاریخ تولد ۱ فروردین ۱۳۴۸ تاریخ مفقود الاثری ۲۷فروردین ۱۳۶۷ محل شهادت فاو نام عملیات فاو گلزار: روستای وادقان گلزار شهدا
  شهید غلامعلی محمدزاده
  شهید غلامعلی محمدزاده تاریخ تولد ۱۰ آبان ۱۳۳۷ تاریخ شهادت ۲۳فروردین ۱۳۶۲ محل شهادت شرهانی نام عملیات والفجر یک گلزار: روستای وادقان. گلزار شهدا
  شهید ابوالفضل سربندی
  شهید ابوالفضل سربندی تاریخ تولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۲۳فروردین ۱۳۶۲ محل شهادت شرهانی نام عملیات والفجر یک گلزار: تهران.